manshour
31 شهریور 1401 - 15:28

معرفی امام جمعه جدید نرجه

حجت‌الاسلام جوان‌جسور به عنوان امام جمعه جدید نرجه معرفی شد.

با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین حجت‌الاسلام جوان‌جسور به عنوان امام جمعه جدید شهر نرجه معرفی و از خدمات حجت‌الاسلام خداوردی امام جمعه پیشین قدردانی شد.

حجت الاسلام و المسلمین عبدالکریم عابدینی در مراسم تکریم و معارفه امام جمعه شهر نرجه گفت: خدای متعال برای نماز جمعه به‌صورت ویژه اهمیت قائل شده است، کمتر حکمی را در قرآن کریم داریم که دستور آن با این جدیت آمده باشد که «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلَاةِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذَلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ»، یعنی اى کسانى که ایمان آورده‏‌اید، چون براى نماز جمعه ندا سر داده شد به سوى ذکر خدا بشتابید و داد و ستد را واگذارید، اگر بدانید این براى شما بهتر است.

وی ادامه داد: این آیه خطاب به مؤمنین نازل شده است، یعنی خدا روی ایمان آن‌ها حساب باز کرده و می‌فرماید حال که شما ایمان آورده‌اید لازمه ایمان این است که به دستورات خدا توجه کنید که یکی از آن‌ها این است که اگر در روز جمعه به نماز جمعه فراخوانده شدید به سوی آن بشتابید.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: خداوند در این آیه نمی‌فرماید که معمولی به سوی نماز جمعه حرکت کنید بلکه از این عنوان استفاده می‌کند که به سوی نماز جمعه بشتابید، یعنی اگر هر کار دیگری دارید آن را تعطیل کرده و به سوی نماز جمعه بشتابید.

نماینده، ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: خداوند در این آیه می‌فرماید حتی اگر در شهر خودتان نیستید و در شهر دیگری هستید به نماز جمعه آن جا بروید و هر کجایی که هستید نماز جمعه برایتان حائز اهمیت باشد.

وی خاطرنشان کرد: خداوند در این آیه از ما خواسته خرید و فروش را در هنگام نماز جمعه رها کرده و به سوی نماز جمعه بشتابیم، خداوند می‌فرماید اگر بدانید این برای شما خوب است.

حجت الاسلام و المسلمین عابدینی تصریح کرد: ما در پایان قرآن صدق الله العلی العظیم می‌گوییم، یعنی اینکه خداوند بلند مرتبه راست می‌گوید، حال که به راستگویی خداوند ایمان داریم خدا این را از ما خواسته است که به نماز جمعه برویم و خرید و فروش را رها کنیم، چرا که این برای ما بهتر است.

امام جمعه قزوین تأکید کرد: خداوند می‌فرماید وقتی در نماز جمعه شرکت می‌کنید باید یک چیز‌هایی را درک کنید و آن حالت معنوی نماز جمعه را با خودتان در طول هفته داشته باشید.

وی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب از نماز جمعه تحت عنوان قرارگاه یاد کرده‌اند، نماز جمعه قرارگاه معنوی، فرهنگی و قرارگاه وحدت بین مؤمنین است، نماز جمعه قرارگاه رفع مشکلات افراد و جامعه است، همه گرفتاری‌های ما با نماز جمعه حل می‌شود.

نماینده، ولی فقیه در استان قزوین اظهار کرد: حتماً به خاطر دارید که در فتنه سال ۸۸ رهبر فرزانه انقلاب در نماز جمعه حاضر شدند و این نماز جمعه مثل یک آب بود که روی آتش فتنه ریخته شد و فتنه گران خاموش شدند، یعنی این نماز جمعه اینقدر اثرگذار بود.

حجت الاسلام و المسلمین عابدینی عنوان کرد: امام‌جمعه فرمانده این قرارگاه است، دفعه پیش ما به شهر نرجه برای تأسیس نماز جمعه آمدیم، اما به حول و قوه الهی ما اکنون شهری را داریم که چندین سال است نماز جمعه با نشاط، جمعیت و جدیت در آن برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: زیرساخت‌های معنوی برای نماز جمعه توسط حجت‌الاسلام والمسلمین خداوردی در این شهر ساخته شده است و انسجامات معنوی در آن به وجود آمده است، برادر عزیزمان حجت‌الاسلام والمسلمین جوان‌جسور هم که تشریف آورده‌اند هم خودشان جسور هستند و هم زمینه‌های مناسبی در اختیار ایشان است، مردم این منطقه هم نمره بسیار بالایی در اهمیت به نماز جمعه دارند.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: وقتی آقای خداوردی می‌خواستند از اینجا به ضیاءآباد بروند، مدت‌ها بود که مردم ممانعت می‌کردند که ایشان را از اینجا نبرید، اما بعد از اینکه ایشان رفتند مردم همیشه پیگیر بودند که ما نماز جمعه می‌خواهیم، در این مدت هم با کوشش و همت نماز جمعه خود را نگه داشتند، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سلطانی نیز بسیار برای این منظور زحمت کشیدند و این چراغ را روشن نگه داشتند و ما تعطیلی نماز جمعه را در این شهر نداشتیم.

نماینده، ولی فقیه در استان قزوین تأکید کرد: بدانید همه برکات در نماز جمعه است، البته تصمیم همه برکات در شب قدر گرفته می‌شود، در نماز جمعه هم ما به خدا نشان می‌دهیم که خدایا ما همان آدم‌های شب قدر هستیم، ما بچه‌های ماه رمضان هستیم، ما بچه‌های محرم و صفر هستیم، ما بچه‌های اربعین هستیم و به قول سردار دل‌ها ما ملت امام حسینیم.

وی ادامه داد: این ملت امام حسین بودن را باید در نماز جمعه نشان دهیم، عزیزانی که در نماز جمعه شرکت می‌کنند باید با آن دسته از افرادی که در نماز جمعه مشارکت نمی‌کنند صحبت کنند تا شاهد افزایش حضور مردم در نماز جمعه‌ها باشیم.

باشگاه خبرنگاران جوانقزوینقزوین

شناسه خبر: 752000